Czego potrzebuję, by zamówić kuriera?

Obecnie za sprawą popularnych aplikacji i nie tylko wysyłanie przesyłek krajowych i międzynarodowych jest banalnie proste. Przed planowaną wysyłką warto jednak dowiedzieć się co jest potrzebne do zamówienia kuriera i poznać przynajmniej podstawowe wytyczne w tym zakresie.

List przewozowy to podstawa

Najczęściej firmy przewozowe dostarczają wysłaną paczkę odbiorcy następnego dnia roboczego. W przypadku transportu większych przesyłek ten czas może się wydłużyć o jeszcze jeden dzień. Podstawowym dokumentem wysyłkowym, który stosuje się bez względu na formę dostarczenia przesyłki, jest list przewozowy. Dzięki niemu można mieć pewność, że paczka trafi bezpiecznie i na czas pod wskazany adres. To za jego sprawą kurier wie, gdzie dana przesyłka ma zostać dostarczona i czy klient wykupił jakieś usługi dodatkowe.

List przewozowy określa warunki przewozu oferowane przez kuriera. Dobrze jest się z nimi zapoznać, aby dowiedzieć się o ewentualnych ograniczenia. Niektórzy przewoźnicy na przykład zastrzegają sobie, że nie odpowiadają za szkody powstałe na skutek nieprawidłowego zapakowania przesyłki. Ponadto w przypadku przesyłek międzynarodowych informacje zawarte w liście przewozowym pozwalają na ograniczenie do minimum formalności celnych.

Po wypełnieniu listu przewozowego nadawca otrzymuje dowód nadania paczki z unikalnym numerem, za pomocą którego może sprawdzić na stronie internetowej kuriera drogę przesyłki.

Co musi się znaleźć w liście przewozowym?

W każdym liście przewozowym, który jest konieczny do zamówienia kuriera, muszą znaleźć się pewne informacje. Są to przede wszystkim dane kontaktowe odbiorcy i nadawcy paczki i numer konta bankowego (w przypadku, gdy przesyłka wysyłana jest za pobraniem). Ponadto list przewozowy powinien zawierać dane na temat samej przesyłki – jej wymiary, masę i opis zawartości.

Jeśli przesyłka nie jest dokumentem, nadawca powinien zadeklarować dokładną zawartość przesyłki. Niekiedy list przewozowy zawiera również i inne dane takie jak informację o dodatkowym ubezpieczeniu. Zawsze znajduje się na nim miejsce na datę i podpis.

Jak zamówić kuriera przez internet?

Obecnie coraz więcej przewoźników i kurierów swoim klientom oferuje aplikacje i strony internetowe, gdzie można łatwo zamówić transport przesyłki. Bez wychodzenia z domu można w ten sposób wygenerować list przewozowy i zamówić kuriera. Przez internet da się także śledzić drogę wysłanej paczki od momentu jej odbioru aż po dostarczenie pod wskazany adres.

Kurier odbiera przesyłki o każdej porze dnia, w zależności od preferencji klienta. Wcześniej paczka powinna jednak zostać w odpowiedni sposób zapakowana. Do tego celu służą pudełka kartonowe, folia bąbelkowa i innego rodzaju wypełniacze. Warto pamiętać o tym, że to właśnie na nadawcy ciąży obowiązek odpowiedniego zapakowania paczki. W regulaminie wielu firm kurierskich znajduje się zapis, że każda przesyłka musi być opakowana w sposób, który pozwala na jej bezpieczny transport i doręczenie pod wskazany adres. Nieodpowiednie zapakowanie może być podstawą do odrzucenia ewentualnej reklamacji.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *