Dlaczego studia podyplomowe są takie popularne?

Ukończenie studiów nie oznacza, że nadszedł kres lat spędzanych w szkolnych ławach. Konkurencja na rynku pracy jest duża, dzięki czemu pracodawcy mogą wybierać spośród dobrych specjalistów. Chcąc się pozytywnie wyróżnić, wiele osób nieustannie się dokształca i podnosi swoje kompetencje. W związku z tym, wzrasta popularność studiów podyplomowych. Jakie kierunki podyplomówek są teraz popularne?

Dla kogo są studia podyplomowe?

Rynek pracy się zmienia, więc zapobiegliwi pracownicy dokształcają się i zdobywają nowe kwalifikacje zawodowe, co ma być szansą na awans. Studia podyplomowe podejmują głównie osoby pracujące, o ugruntowanej pozycji na rynku pracy, które chcą uzupełnić lub uaktualnić swoją wiedzę w danej dziedzinie. Obecnie zapisują się na nie także osoby, które właśnie skończyły studia i chcą wyspecjalizować się danej dziedzinie, by być bardziej konkurencyjnym na rynku pracy.

Podnoszenie kwalifikacji to zaleta kandydata na pracownika. Inwestycja w siebie i zdobywanie nowych umiejętności to dla pracodawcy informacja, że kandydat ma aktualną wiedzę i jest specjalistą w danej dziedzinie.

Jakie studia podyplomowe wybrać? Jakie kierunki są teraz popularne?

Wybór kierunku studiów podyplomowych musi być świadomą i przemyślaną decyzją, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwinięcie kariery. Nie warto bowiem decydować się na studiowanie czegoś, co później się nie przyda – byłoby to bowiem marnowanie czasu i pieniędzy. Warto wziąć pod uwagę także prestiż uczelni, gdyż renomowane szkoły proponują studia na wysokim poziomie, a zajęcia zazwyczaj prowadzą dobrzy specjaliści. Oferta edukacyjna studiów podyplomowych jest dobrze dopasowana do potrzeb rynku pracy. Największym zainteresowaniem cieszą się programy kierunków ekonomicznych, na które decydują się pracownicy firm, którzy mają wykształcenie z innej dziedziny, a chcą uzupełnić swoje kwalifikacje i wiedzę. W stale zmieniającym się świecie pojawiają się bowiem nowe wymagania, którym trzeba sprostać. Popularne są także studia podyplomowe z grupy kierunków pedagogicznych. Kolejnymi są te z grupy kierunków humanistycznych, ochrony i bezpieczeństwa, społecznych, prawnych i informatycznych. Zauważalne jest za to dosyć małe zainteresowanie studiami podyplomowymi o charakterze technicznym, jednakże wielu inżynierów podejmuje często naukę na studiach podyplomowych o profilu menedżerskim. Rzadkie, ale podejmowane chętnie są podyplomówki, na których można podszkolić się w zakresie bardzo wąskich dziedzin, np. kształcenie głosu i mowy, inwestycje i zarządzanie projektami wykorzystującymi odnawialne źródła energii, handel ze Wschodem czy metody ilościowe w analizie rynków finansowych.

Bogata oferta daje szanse na wybranie kierunku, który wyposaży nas w cenną i przydatną wiedzę. Warto więc zastanowić się, jakie kierunki studiów podyplomowych opłaca się studiować, by nasz wysiłek i pieniądze nie poszły na marne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *