Gospodarka przestrzenna – opis kierunku

Jeżeli marzysz o studiach, podczas których poszerzysz horyzonty o wiedzę z kilku zróżnicowanych dziedzin, to rozważ złożenie papierów na kierunku gospodarka przestrzenna. Interdyscyplinarny charakter tych studiów sprawia, że odnajdą się na nich zarówno osoby o umysłach ścisłych, jak i te, które przeżywają fascynację zjawiskami socjologicznymi.  

Gospodarka przestrzenna – czy warto ją studiować?

Ten modny ostatnio kierunek studiów łączy w sobie elementy wielu nauk, których liczba i zakres może się zmieniać w zależności od programu wybranej przez Ciebie uczelni. Zazwyczaj obejmuje on wiedzę z zakresu przyrody, rolnictwa, socjologii, ekonomii i zagadnień technicznych, lecz coraz częściej zawiera także elementy fizyki, marketingu oraz zarządzania. Tak szerokie spektrum dostarczanej wiedzy ma służyć zrozumieniu zasad zrównoważonego gospodarowania i zarządzania przestrzenią publiczną. Absolwenci gospodarki przestrzennej często znajdują bowiem zatrudnienie w urzędach gmin i miast lub biurach agencji rządowych, a ich codzienna praca obfituje w podejmowanie ważnych decyzji, dotyczących różnych aspektów codziennego życia przedstawicieli lokalnych społeczności. Gdzie jeszcze możesz znaleźć pracę, gdy ukończysz studia na tym kierunku? Możliwości jest wiele, począwszy od zatrudnienia w biurach konsultingowych i projektowych, poprzez biura obrotu nieruchomościami, a na bankach kończąc.

Czego nauczysz się na studiach?

Program obejmujący przedmioty obowiązkowe jest bardzo bogaty, lecz pamiętaj, że oprócz nich możesz jeszcze poszerzać wiedzę w ramach wybranej specjalności. W spisie zajęć obligatoryjnych wymieniana jest zwykle matematyka, statystyka, geografia ekonomiczna i elementy rysunku technicznego oraz planistycznego. Studenci poznają też podstawy prawa i jego wpływ na uwarunkowania gospodarki przestrzennej oraz ochrony środowiska. Jeśli wybierzesz studia na kierunku gospodarka przestrzenna z pewnością nauczysz się także stosowania reguł rządzących planowaniem infrastruktury technicznej, dowiesz się, czym są modele w gospodarce przestrzennej i opanujesz teorię marketingu terytorialnego. Na liście Twoich wykładów pojawi się również wiele innych pozycji oraz zajęcia przypisane do Twojej specjalności tj. wycena nieruchomości, kompozycja urbanistyczna czy ekonomia regionalna.

Gospodarka przestrzenna to kierunek dla ludzi ciekawych świata, którzy lubią analizować zjawiska związane z zarządzaniem przestrzenią w szerokim kontekście – m.in. przyrodniczym, prawnym, i socjologicznym. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, to wybór tych studiów z pewnością pomoże Ci uniknąć nudy i poszerzyć Twoje horyzonty poznawcze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *