Jaki klej do przemysłu meblarskiego?

Rynek związany z produkcją mebli już dawno został opanowany przez różnego rodzaju kleje przemysłowe. Znacząco ułatwiły one proces produkcji i pozwoliły na zastosowanie w nim nowych i bardziej innowacyjnych metod. Przyjrzyjmy się zatem, jakie cechy powinien posiadać dobry klej do przemysłu meblarskiego.

Duża różnorodność

Należy zacząć od opowiedzenia o rodzajach klejów przemysłowych. Jest ich ogromna ilość, a każdy został dostosowany do konkretnego celu. Tak więc, mamy możliwość zaopatrzenia się w kleje syntetyczne, kleje topliwe (stworzone w oparciu o octan etylenowinylu), kleje poliuretanowe, które twardnieją w wyniku kontaktu z wilgocią oraz kleje stworzone na bazie dyspersji poliuretanowej. Te i wiele innych rodzajów są dostępne praktycznie od ręki w każdym specjalistycznym sklepie. Tworzone są z wykorzystaniem najnowszych technologii, a producenci dostają najróżniejsze wytyczne, które należy spełnić, by kleje były przyjazne środowisku i nie wydzielały, szkodliwych dla człowieka, związków.

Najważniejsze cechy idealnego kleju w przemyśle meblarskim

Mimo tego, że aktualnie najbardziej popularne są kleje mocznikowe, warto zwrócić uwagę jaki powinien być idealny klej. Każdy chce, by raz sklejone produkty pozostały spojone tak długo, jak tego wymaga użytkownik. Dlatego warto sprawdzić, jak dużą wytrzymałość posiada dany klej przemysłowy. Dodatkowo, należy zadbać również o to, by spoiwo było sprężyste i nie łamało się pod wpływem ruchu, lub kruszyło pod wpływem uderzeń.  Ważną kwestią jest też odporność na temperaturę. W zależności od wymagań, należy zastosować inny klej. Spoiwo przeznaczone do niskich temperatur nie poradzi sobie w miejscach, gdzie temperatura powietrza przekracza dopuszczalne dla kleju normy. Ponadto, warto pamiętać również o wilgotności powietrza. To również ma ogromny wpływ na skuteczność klejów przemysłowych. Oczywiście, istnieją kleje, które przystosowane są zarówno do niskich, jak i wysokich temperatur, jednak są to często droższe alternatywy, które, z logistycznego punktu widzenia, po prostu się nie opłacają. W szczególności wśród zwykłych majsterkowiczów.

Kleje przemysłowe, a przepisy międzynarodowe

Producenci klejów są, od kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat, ograniczani przez przepisy międzynarodowe. Mają one na celu poprawę jakości klejów, jednak najważniejszą kwestią jest ich wpływ na środowisko naturalne. Dzięki zastosowaniu restrykcyjnych norm i dyrektyw, organizacje międzynarodowe mogą sprawnie kontrolować procesy produkcji klejów przemysłowych. Taka kontrola pozwala na dopuszczenie do rynku tylko sprawdzonych produktów, które nie będą oddziaływały toksycznie na zdrowie ludzi i środowisko naturalne. Przykładem może być Unia Europejska, która z roku na rok wydaje coraz więcej dyrektyw dotyczących ochrony środowiska. Nie dotyczy to wyłącznie przemysłu meblarskiego. Gałęzie każdego przemysłu w Unii Europejskiej bezwzględnie podlegają wszystkim wymogom im narzuconym, a kary za ich nieprzestrzeganie są często ogromne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *