Który terminal płatniczy wybrać – pomoc w wyborze

Transakcje bezgotówkowe normą są już nie tylko w sieci www i w dużych placówkach handlowo-usługowych. Coraz częściej terminal płatniczy spotkać można nawet w niewielkich sklepach, kawiarniach czy restauracjach. Chociaż każdy terminal płatniczy ma przy tym cechy typowe, to jednak urządzenia te mogą znacznie się od siebie różnić. Na który rodzaj terminala się zdecydować, by mieć z takiej inwestycji możliwie najwięcej korzyści?

Rodzaje terminali płatniczych

Podstawowy podział terminali dotyczy ich lokalizacji. W sklepach zdecydowanie najbardziej popularny jest terminal płatniczy stacjonarny, za to już w restauracjach o wiele bardziej wskazany jest przenośny terminal płatniczy. Jest on wyposażony w mocną baterię, która bez ładowania wytrzymuje nawet przez wiele godzin. W dodatku jest w miarę lekki, poręczny, łatwo mieści się nawet w kieszeni. Terminal płatniczy bezprzewodowy doskonale sprawdza się w różnych punktach usługowych, przede wszystkim gastronomicznych, jak również i podczas różnych imprez i masowych wydarzeń poza stałą siedzibą firmy. Bezprzewodowy terminal płatniczy to więc najlepszy wybór dla taksówkarza, fryzjerki, która swoje usługi świadczy bezpośrednio w domu klienta, czy chociażby właściciela firmy cateringowej.

Jakie łącze wybrać?

Podział na terminale stacjonarne i przenośne to jednak dopiero początek. Niezmiernie ważne jest też i to, jak realizowane są transakcje. Niektóre łączą się z centrum autoryzacji transakcji i bankiem poprzez łącze telefoniczne, jeszcze inne wykorzystują sieć komórkową, a znaczna liczba przy transakcjach korzysta z sieci www. W największych punktach, a przede wszystkim w wielkich marketach, terminal płatniczy jest podłączony bezpośrednio pod system kasy.

Który terminal płatniczy jest zdecydowanie najlepszy? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy terminal płatniczy ma wady i zalety, a wybór najlepiej jest dopasować do własnych potrzeb i oczekiwań. Przy niewielkiej ilości transakcji doskonale sprawdza się terminal płatniczy wykorzystujący łącze telefoniczne. Jest niezawodny, transakcja realizowana jest szybko przy wykorzystaniu jednego tylko impulsu. Przy większych ilościach transakcji bardziej wskazane jest już korzystanie z terminala łączącego się przez internet. Obsługa płatności przebiega wówczas jeszcze sprawniej. Najdroższą, ale jeszcze bardziej niezawodną opcją jest terminal płatniczy z wbudowanym modemem.

Czym kierować się przy wyborze terminala

Decydując się na terminal płatniczy w swojej firmie, koniecznie pomyśleć trzeba długoterminowo, ale i dobrze zastanowić się, jakim dysponuje się budżetem na wprowadzenie takiego unowocześnienia. W kalkulacji warto wziąć pod uwagę nie tylko ilość spodziewanych transakcji, ale i wszystkie koszty dodatkowe – abonament, koszt terminala, prowizje i marże. W skrajnych przypadkach okazać się może, że terminal płatniczy to kosztowne i w dodatku zbędne rozwiązanie. Jeśli wdrażanie takiego rozwiązania okazuje się dodatkowym kosztem bez szans na zwiększenie zysków, lepiej jest z terminala zrezygnować, zamiast na siłę podążać z duchem czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *