Pewna praca po informatyce?

O tym, jak wysokie zarobki można osiągnąć pracując w branży IT wiedzą wszyscy. Legendarne wręcz wynagrodzenia skusiły niejednego maturzystę do wyboru studiów na kierunku Informatyka, lecz nasuwa się pytanie, czy po ich ukończeniu nadal można liczyć na pewną pracę? A może rynek nasycił się już utalentowanymi informatykami?

Może możliwości

Intensywny rozwój technologii sprawił, że korzystamy już nie tylko z laptopów, ale także tabletów, smarfonów i innych urządzeń, które w wielu sytuacjach mogą z powodzeniem zastępować komputery. Do obsługi nowych rodzajów sprzętów niezbędne są specjalne systemy i tworzone dla nich aplikacje, z których korzystamy w celach rekreacyjnych oraz zawodowych. Do opracowania każdej z nich niezbędny jest zespół wyspecjalizowanych informatyków, którzy następnie muszą jeszcze przeprowadzić testy, na bieżąco aktualizować programy oraz naprawiać ewentualne błędy. Nic więc dziwnego, że zapotrzebowanie na informatyków projektujących aplikacje mobilne nie słabnie i nadal stanowi źródło dobrych zarobków.

Absolwenci kierunku Informatyka znajdują zatrudnienie nie tylko w firmach informatycznych, ale również administracji publicznej, szpitalach oraz firmach działających w niemal wszystkich sektorach gospodarki. Specjaliści z obszaru IT często otrzymują pracę pomimo tego, że wcale jej nie szukali. Wielu z nich regularnie dostaje intratne oferty od rekruterów, którzy prześcigają się w zdobywaniu kontaktu do dobrych informatyków. Przed cenionym specjalistą otwiera się więc prawdziwe morze możliwości, wystarczy sięgnąć po jedną z nich.

Informatyka – wyzwanie dla ambitnych

Stabilna praca i atrakcyjne zarobki to tylko niektóre zalety zawodu wykonywanego przez absolwentów kierunku informatyka. Specjaliści pracujący w branży IT chwalą też sobie wielość opcji rozwoju. Oprócz awansu na wyższe stanowisko mogą bowiem nabywać wiedzę związaną np. z nowym językiem programowania lub kształcić się na stanowisku trenera. Warto dodać, że informatyk w roli coacha może pracować nad zwiększeniem efektywności swojego zespołu, stając się mentorem dla kolegów młodszych stażem lub też prowadzić szkolenia dla innych specjalistów ds. IT, bądź klientów uczących się korzystania ze skomplikowanych programów. Każda z tych opcji przekłada się zwykle na kolejny wzrost zarobków oraz daje satysfakcję z realizowania się w nowej roli i rozwijania dydaktycznych umiejętności.

Zapotrzebowanie na informatyków jest obecnie tak duże, że nic nie wskazuje na to, aby ta tendencja mogła niebawem ulec zmianie. Potwierdza to dynamiczny rozwój technologii, który wymusza tworzenie nowych stanowisk pracy oraz specjalizacji. Niebawem może się też okazać, że nadchodzący niż demograficzny sprawi, iż sytuacja informatyków na rynku pracy stanie się jeszcze bardziej stabilna. Jeżeli więc szukasz pewnej pracy, uwzględnij informatykę na swojej liście najbardziej perspektywicznych kierunków studiów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *