Praca w biurze nie musi być męcząca

 

 

Jak się okazuje praca w biurze wcale nie musi być męcząca. Wystarczy zadbać o to, aby stanowiska odpowiadały zasadom dobrej ergonomii pracy. Jak stworzyć wygodne miejsce pracy? O co należy zadbać, aby praca była przyjemna i nieszkodliwa dla kręgosłupa i oczu?

 

Jakie biurko i krzesło należy kupić?

 

Według zasad ergonomii pracy wysokość biurka powinna być regulowana w zakresie co najmniej 60-80 cm. Blat musi znajdować się na wysokości łokci lub nieco poniżej. Najlepszym rozwiązaniem są biurka typu sit-stand, czyli umożliwiające pracę zarówno na siedząco, jak i na stojąco. Dają one więcej przestrzeni i są bardziej komfortowe. Osoby pracujące w ten sposób mniej się męczą i rzadziej potrzebują przerw, a więc praca jest znacznie wydajniejsza.

 

Również i w przypadku krzeseł niezwykle ważna jest możliwość regulacji – wysokości oraz kąta odchylenia oparcia. Kąt pomiędzy oparciem a siedziskiem na poziomie miednicy nie powinien przekraczać 90 stopni. Dlatego też najlepiej sprawdzają się krzesła obrotowe, gdyż w modelach z mechanizmem synchronicznym siedzenie nie jest wystarczająco nachylone. Ergonomia pracy wskazuje także, że ramiona podczas wykonywania obowiązków muszą być oparte na podłokietnikach z opcją regulacji. Ogranicza to występowanie bólów ramion, bo pozwala na swobodne krążenie krwi. Osoba siedząca w ten sposób znacznie mniej się męczy.

 

Podstawki i pBusinesswoman relaxing in office.odnóżki

 

Wykorzystywane podczas pracy dokumenty powinny znajdować się na tej samej linii co klawiatura, a sama powierzchnia musi być lekko nachylona. Dzięki temu skręt szyi jest ograniczony, co nie powoduje bólów karku i innych dolegliwości zdrowotnych. Przydatne niekiedy bywają także podnóżki, z których należy korzystać w momencie, gdy nie jest możliwa do regulacji wysokość powierzchni roboczej lub zakres jej regulacji jest ograniczony. Odpowiedni podnóżek musi być dość szeroki i głęboki. W przypadku elastycznych stanowisk pracy wskazana jest również opcja regulowania jego wysokości.

 

Jak wybrać monitor zgodny z zasadami ergonomii pracy?

 

W przypadku pracy z dwoma aplikacjami jednocześnie należy korzystać z dwóch monitorów lub z jednego, ale szerokoekranowego. Badania wykazały, iż osoby pracujące na więcej niż jednym ekranie są o wiele bardziej wydajniejsze i popełniają mniej błędów. Na monitor nie wolno patrzeć z odległości mniejszej niż 60 cm. Optymalną odległość określa się na podstawie znaków znajdujących się na ekranie. Powinna być ona około 150 razy od nich większa. Patrzenie na ekran z większej odległości jest mniej męczące dla oczu, gdyż wzrok nie musi zbyt mocno się dopasowywać. Nie bez znaczenia w tej sytuacji jest także rozdzielczość ekranu.

 

Zgodnie z zasadami ergonomii pracy monitor powinien być ustawiony tak, aby znajdował się pod kątem około 15 stopni w stosunku do linii wzroku. Wówczas oczy lepiej rejestrują obrazy, a także szybciej zbiegają się w jednym punkcie, co znacznie ogranicza zmęczenie wzroku. Taka pozycja jest także najwygodniejsza dla szyi i karku, a ponadto wpływa pozytywnie na wydajność pracy zwiększając ją nawet o 10%.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *