Jak prawidłowo oceniać szkolenia ?

Jeżeli kiedykolwiek chciałeś wziąć udział w szkoleniu, to sam dobrze wiesz, jak trudno wyłonić najlepszą ofertę z mnóstwa propozycji dostępnych w Internecie. Czym powinieneś się kierować, by wybrać kurs, który dostarczy Ci praktycznych umiejętności, a nie jedynie teoretycznych ogólników?

Przeanalizuj program

Istnieje wiele czynników, na które warto zwrócić uwagę przed wybraniem najlepszej oferty szkolenia, lecz najważniejszym z nich jest niewątpliwie program. Nie szczędź więc czasu na wnikliwe zapoznanie się z agendą, ponieważ dzięki temu nie zmarnujesz kilku lub kilkunastu godzin na uczestnictwie w mało przydatnym kursie. Jeżeli więc szanujesz swój czas, przeanalizuj program punkt po punkcie. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Przede wszystkim upewnij się, czy szkolenie ma charakter teoretyczny czy praktyczny. Przykładowo, jeżeli kurs jest poświęcony zmianom prawnym, które wymuszają zastosowanie nowych procedur w Twojej firmie, to oprócz podstawy prawnej wzbogaconej komentarzem prawnika, powinny się na nim pojawić także praktyczne sposoby wdrożenia takich rozwiązań. W programie może więc zostać wyodrębniona część warsztatowa lub sekcja case study, a także panel dyskusyjny, podczas którego uczestnicy będą mogli rozwiać swoje wątpliwości w rozmowie z ekspertami. W przypadku warsztatów kierowanych do menedżerów lub coachów często pojawiają się również gry, które ułatwiają przećwiczenie i utrwalenie zdobytej wiedzy w formie zabawy. Pamiętaj, że im więcej praktycznych ćwiczeń wykonasz podczas szkolenia, tym mniej czasu spędzisz później na wertowaniu notatek lub samodzielnym poszukiwaniu niezbędnych informacji. Upewnij się więc koniecznie, czy zostały one zapisane w programie wybranego przez Ciebie kursu.

Sprawdź nazwisko prelegenta

W trakcie trwania szkolenia najważniejszą osobą jest prelegent, który przekazuje uczestnikom swoją wiedzę oraz kieruje przebiegiem spotkania. Powinien on być nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale również posiadać doświadczenie jako wykładowca lub trener. Jeżeli więc zainteresuje Cię program szkolenia, sprawdź koniecznie, kto je prowadzi. Poszukaj informacji o prelegencie w Internecie i upewnij się, że jest on ceniony w Twojej branży. Dopiero, gdy weryfikacja okaże się pozytywna, podejmij decyzję o zostaniu uczestnikiem szkolenia.

Prawidłowe ocenianie szkolenia jeszcze przed jego rozpoczęciem wcale nie jest trudne. Wystarczy dokładnie zapoznać się z programem i poszukać informacji na temat kwalifikacji prelegenta. W dalszej kolejności warto jeszcze sprawdzić cenę kursu. Pamiętaj o tym, by nie szukać najtańszych ofert, lecz sprawdzać relację ceny do potencjalnej wartości merytorycznej szkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *