Studia MBA – kiedy zacząć?

Menedżerowie wysokiego szczebla zarabiają bardzo dużo. Zazwyczaj są to osoby ambitne, które chcą piąć się po szczeblach kariery. Chcąc zwiększyć szanse na objęcia samodzielnego stanowiska w dużej korporacji, powinni skończyć studia MBA, czyli Master of Business Administration. Są to dwuletnie, bardzo intensywne studia podyplomowe. O prestiżowy tytuł powinny się postarać osoby, których obecne lub przyszłe stanowisko pracy wiąże się z zarządzaniem.

Czym są studia MBA?

Certyfikat MBA przyznawany jest osobom, które ukończyły trwające dwa lata zaoczne podyplomowe studia MBA, czyli interdyscyplinarne studia, łączące wiele dziedzin nauki: socjologię, psychologię, prawo, etykę, ekonomię, rachunkowość, finanse i marketing. Program studiów jest bardzo szeroki i obejmuje różne dziedziny z zarządzania: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem i projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Wyróżnia się kilka podstawowych rodzajów MBA: podstawowe – dla menedżerów, executive – dla najbardziej doświadczonej kadry ora global executive – dla zarządzających globalnymi firmami i instytucjami międzynarodowymi. To, na jaki rodzaj studiów się zapisać, zależy od tego, w jakim miejscu zawodowej kariery jesteśmy.

Jak się dostać na studia MBA?

Słuchacze na studia MBA są przyjmowani na podstawie aplikacji, testów i rozmowy kwalifikacyjnej. W czasie aplikacji oceniane są osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Ważną częścią rekrutacji jest test kwalifikacyjny, w czasie którego sprawdzany jest poziom umiejętności w myśleniu analitycznym czy zdolnościach werbalnych. Ostatnim elementem rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna, a jej celem jest ocena zainteresowanych osoby kandydującej na studia MBA. Na najlepsze programy MBA trudno się dostać, a przyjmowane są tylko osoby z kilkuletnim stażem zawodowym na kierowniczym stanowisku, które biegle mówią w języku angielskim.

Czy opłaca się skończyć studia MBA?

Studia MBA są bardzo drogie. Za trwające dwa lata szkolenie trzeba zapłacić około 40 tys. złotych, ale jest to bardzo opłacalna inwestycja. Ponadto, dla menadżerów, którzy sporo zarabiają, jest to relatywnie atrakcyjna kwota. Ukończenie studiów MBA otwiera bowiem drzwi do kariery na kierowniczych, bardzo wysoko opłacanych stanowiskach. Osoby z certyfikatem MBA są cenione przez pracodawców, ale tylko wtedy, gdy za tytułem idzie wieloletnie doświadczenie w marketingu, które w połączeniu z wiedzą stanowi o przydatności pracownika. Ponadto, w czasie studiów MBA można poznać innych menedżerów i skonfrontować z nimi swoje doświadczenie i wiedzę, co może w przyszłości zaowocować nowymi szansami zawodowymi.

Studia MBA to inwestycja w siebie, która z pewnością zaprocentuje. Menedżer z dużymi ambicjami powinien zdecydować się na te studia, by móc ubiegać się o najlepiej opłacane stanowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *