Studia w Polsce czy za granicą?

 

Po trzech latach w ogólniaku i zdaniu egzaminu dojrzałości wielu młodych ludzi musi podjąć decyzję – ‘co dalej’. Opcji i możliwości jest wiele, jednak wybór miejsca, oraz kierunku studiów w dużej mierze zadecyduje o przyszłości maturzysty. Uczelnie mają wiele do zaoferowania – co roku powstają coraz to nowsze kierunki, które mają być przepustką do lepszej przyszłości i dużych zarobków. Wielu młodych wyjeżdża z kraju i decyduje się na studia w zupełnie nowym miejscu. Czy opłaca się studiować za granicą? A może lepiej zostać i wybrać studia w Polsce?

Dlaczego warto studiować za granicą?

Studiowanie za granicą to coś więcej, niż tylko nauka na uczelni. Poznaje się tam zupełnie nowe miejsca, ma się do czynienia z całkiem inną kulturą oraz obyczajami. Można powiedzieć, że studia w innym kraju to nauka a zarazem ciekawa przygoda. Obcy kraj wymusza na młodych ludziach aklimatyzację w nowych, nieznanych dotąd warunkach i miejscach. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, z której w przyszłości nie raz się skorzysta. Przebywanie w obcym kraju pozwala poznać panujące tam tradycje oraz kulturę. Jak wiadomo każde państwo jest inne – ma inną kuchnię, religię… Niewątpliwie studia za granicą pozwolą na szybszą naukę języka, a także poznania miejskich sloganów. Młody człowiek, który powoli wkracza w dorosłe, samodzielne życie będzie miał okazję nauczyć się akceptacji oraz tolerancji wobec innych ludzi i kultur. Niestety, coś za coś – studia za granicą sporo kosztują. Bez względu na to, czy wybiera się system zaoczny, czy dzienny – za wszystko trzeba płacić.

Czy studia za granicą będą gwarancją lepszej pracy?

Nie ma co ukrywać, osoby, które studiowały za granicą mają większe szanse na znalezienie pracy w konkretnym, wyuczonym zawodzie. Chodzi tutaj nie tylko o pracę za granicą, ale też w Polsce. Pracodawcy zwracają bardzo dużą uwagę co do wykształcenia osoby ubiegającej się o dane stanowisko. Tak już jest, że dyplomy z zagranicy ‘robią większe wrażenie’, niż te z lokalnych uczelni. W dzisiejszych czasach bardzo ważną umiejętnością jest samodzielność oraz biegłe posługiwanie się językiem obcym. Osoba, która studiowała w innym kraju, skazana była tylko na siebie – więc posiada powyższe zdolności, dlatego jest pożądana na rynku pracy.

Dlaczego warto studiować w Polsce?

W Polsce jest mnóstwo uczelni, które reprezentują bardzo wysoki poziom i po pięciu latach wypuszczają na rynek pracy prawdziwych specjalistów. Politechniki posiadają najnowocześniejsze sprzęty oraz laboratoria, które uczą studentów praktycznej strony ich zawodu. Dla najlepszych studentów przewidziane są stypendia, dlatego z nauki można też czerpać korzyści materialne. Tak naprawdę polskie uczelni dają duże możliwości – organizują konferencje, spotkania, wyjazdy – a to wszystko z myślą o studentach i ich przyszłości. Jako jeden z nielicznych krajów – w Polsce można studiować za darmo. Nie docenia się tego, jednak jest to ogromne udogodnienie. Nie trzeba brać kredytów, by móc się uczyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *