Terminale do kart płatniczych – 5 rzeczy które musisz wiedzieć!

Z każdym rokiem w Polsce, Europie jak i na całym świecie rośnie liczba transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych. Aby transakcje te mogły być obsługiwane sprzedawcy danych usług czy produktów niezbędne są terminale do kart płatniczych. Jak wybrać właściwy terminal? Na początku warto dowiedzieć się czym w ogóle jest to urządzenie, czym różnią się poszczególne modele i z jakimi kosztami wiąże się jego użytkowanie.

Najprościej mówiąc terminale do kart płatniczych, to niewielkich rozmiarów elektroniczne urządzenia do akceptacji transakcji z wykorzystaniem kart płatniczych. Jednak poza swoją podstawową funkcją terminale posiadają również funkcje dodatkowe. Terminale różnią się pod względem zasilania, nawiązywanego z bankiem połączenia. Na rynku dostępne są również różne modele tych urządzeń.

Jak to działa?

W zależności od rodzaju karty jest ona wprowadzana w otwór terminala lub przez niego przeciągana, następnie sprzedawca wprowadza kwotę transakcji. Po wprowadzeniu przez klienta kodu PIN i zaakceptowaniu transakcji następuje połączenie z bankiem. Następnie transakcja zostaje zaakceptowana lub odrzucona oraz drukowane jest potwierdzenie.

Rodzaje terminali

Terminale generalnie dzielimy na stacjonarne tzw. na kabel oraz bezprzewodowe, czyli mobilne z wbudowaną baterią. Ponadto terminale do kart płatniczych różnią się pod względem rodzaju połączenia z bankiem. W tym aspekcie wyróżniamy terminale analogowe oraz terminale wykorzystujące łącze internetowe. Ponadto na rynku dostępne są tzw. terminale GPRS wykorzystujące łącza telefonów komórkowych oraz terminale wykorzystujące urządzenia fiskalne.

Dlaczego warto zainstalować terminal?

To przede wszystkim ukłon w stronę klientów, którzy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych. Coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, na rzecz transakcji bezgotówkowych. Dlaczego? Bo wygodniej jest mieć w kieszeni jedną plastikową kartę, zamiast garści monet. Szybciej zbliżyć kartę do czytnika, niż wyliczać drobniaki. Słowem opłacenie za towar czy usługę jest znacznie sprawniejsze. Tym samym sklepy, czy lokale z zamontowanym terminalem są dla klientów znacznie atrakcyjniejsze, co przekłada się na wzrost konkurencyjności oraz przychodów tych punktów.

Dodatkowe usługi

Podstawową usługą oferowaną przez terminale jest akceptacja kart płatniczych. Ale obecnie terminale do kart płatniczych oferują również usługi dodatkowe. Jedna z nich jest możliwość płatności w formie zbliżeniowej, czyli poprzez przyłożenie karty do czytnika bez konieczności podania PINu. Ponadto terminale umożliwiają wypłacenie gotówki, tzw. cashback oraz doładowanie telefonu.

Ile to kosztuje?

Koszt użytkowania terminala jest różny w zależności od modelu, przeznaczenia oraz ilości transakcji. Na cenę składają się głównie: prowizja od transakcji oraz opłata za dzierżawę urządzenia. Ale przy terminalach wykorzystujących łącza telefoniczne doliczyć należy opłatę za każde połączenie zgodną z cennikiem danego operatora. Ostateczną stawkę zawsze można negocjować, dlatego warto poznać ofertę wszystkich agentów rozliczeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *