Warto zostać studentem studiów podyplomowych?

Otrzymanie dyplomu zakończenia studiów magisterskich sprawia, że wiele osób popada w chwilową euforię. Pozytywny nastrój szybko jednak opuszcza część absolwentów, gdy przychodzi im się zmierzyć z realiami panującymi na rynku pracy. Czy w znalezieniu dobrej pracy może pomóc ukończenie studiów podyplomowych?

Szansa na zdobycie praktycznej wiedzy

Problemy ze zdobyciem dobrze płatnej pracy dotyczą zwłaszcza osób, które ukończyły kierunek studiów niedający precyzyjnie określonych kwalifikacji. Przykładem może być choćby filologia polska, której absolwent teoretycznie może pracować zarówno jako dziennikarz czy redaktor, jak i nauczyciel, bądź copywriter. W praktyce jednak szybko się okazuje, że ukończone studia nie dają wiedzy wystarczającej do wykonywania któregokolwiek z tych zawodów bez wcześniejszego przeszkolenia. Sposobem na pokonanie tej przeszkody może być zbieranie doświadczeń zawodowych jeszcze w trakcie studiów – chociażby w postaci praktyki lub stażu. Co jednak ma zrobić osoba, która przez pięć lat studiów skupiała się wyłącznie na nauce i w rezultacie posiada jedynie nikomu niepotrzebną wiedzę czysto teoretyczną?

Sposobem na poszerzenie horyzontów i zarazem zwiększenie szans na rynku pracy może być decyzja o ukończeniu studiów podyplomowych dających specjalizację w wąskiej dziedzinie. Wiele uczelni tak konstruuje programy podyplomówek, aby żak mógł uzyskać wiedzę i wykształcić umiejętności pożądane przez pracodawców. Zajęcia niejednokrotnie prowadzą praktycy, którzy na co dzień pracują we własnych firmach z danej branży, dzięki czemu mogą dzielić się ze studentami doświadczeniami oraz praktycznymi poradami, a także realizować ćwiczenia imitujące pracę nad prawdziwymi projektami biznesowymi. Ukończenie takich studiów może być cenniejsze niż uczestniczenie w praktykach studenckich, a przy tym stanowi dla pracodawcy dowód Twojego zainteresowania tematem, z którym wiążesz zawodową przyszłość.

Mocny argument w walce o premię

Studia podyplomowe wybierają również osoby, które wprawdzie znalazły pracę, lecz wykonują obowiązki poniżej swoich kwalifikacji. Powodem może być np. brak dokumentu poświadczającego ich wiedzę w specjalistycznej dziedzinie. Po ukończeniu podyplomówki zyskują jednak twardy dowód na zwiększenie kwalifikacji w postaci certyfikatu wyższej uczelni, dzięki czemu łatwiej im awansować, wynegocjować podwyżkę lub zmienić pracę na lepszą.

Ukończenie studiów podyplomowych stanowi więc szansę zarówno dla osób, które pomimo tytułu magistra nie mogą się odnaleźć na rynku pracy, jak i absolwentów marzących o wykonywaniu bardziej ambitnych zadań za większe pieniądze. Podyplomówka może stać się dla nich wszystkich szansą na zdobycie wymarzonej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *