Jak zakładki indeksujące mogą wspomóc proces nauki?

W procesie nauki ogromną rolę odgrywa tzw. pamięć wzrokowa, która ułatwia przyswajanie nowych informacji oraz zapamiętywanie faktów. Zakładki indeksujące aktywnie wspierają zmysł wzroku i stanowią niezwykle cenną pomoc naukową, która szybko może przynieść wymierne efekty.

Zakładki indeksujące to kolorowe karteczki samoprzylepne, które służą do zaznaczania partii tekstu w książce lub zeszycie. Na co dzień korzystają z nich nie tylko księgowe czy korektorzy, ale przede wszystkim uczniowie i studenci, którzy muszą pochłaniać duże partie materiału, ucząc się dat, wzorów i skomplikowanych pojęć.

Jak wykorzystać zakładki indeksujące do nauki?

Wiele technik efektywnej nauki wykorzystuje zakładki indeksujące – których zadaniem jest posegregowanie partii materiału do przyswojenia i zaznaczenie najważniejszych informacji. Kolorowe zakładki indeksujące można wykorzystać do zaznaczania ważnych fragmentów w podręczniku czy słowniku, wyróżnienia treści w przygotowanym referacie czy rozprawce. Zakładki indeksujące mogą także posłużyć do stworzenia mapy myśli, będącej jedną z najlepszych technik efektywnej nauki i szybkiego zapamiętywania – kolorowe karteczki świetnie porządkują wiedzę i przykuwają uwagę.

Proces nauki należy wspomagać, a notatki warto porządkować na bieżąco. Zakładki indeksujące znakomicie segregują wybrane partie materiału – możemy ustalić, że żółtymi karteczkami oznaczymy w książce zagadnienia konieczne do zaliczenia egzaminu, zaś pomarańczowymi – pytania dla chętnych lub na wyższą ocenę. Tak samo możemy podzielić podręcznik do historii – przed ważnym egzaminem warto jednym kolorem zaznaczyć treści związane np. z okresem starożytności, a innym kolorem – średniowiecza. Przygotowanie do klasówki czy zaliczenia wykładów nigdy nie było takie proste – jeśli nauczyciel podał nam zagadnienia do opracowania, warto wykorzystać zakładki indeksujące – oznaczając na ich boku numer pytania.

Jakie zakładki indeksujące są najlepsze?

Proces nauki najlepiej wspomagają neonowe zakładki indeksujące, które dobrze przyciągają wzrok i znakomicie wyróżniają określone partie materiału. Są to bardzo intensywne barwy –  żółta, pomarańczowa, zielona, różowa. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów zakładek – wykonane z papieru, samoprzylepne, plastikowe. Najczęściej są to wąskie paski papieru sprzedawane w całych zestawach, w których skład wchodzą różne kolory zakładek.

Warto również podkreślić, że istotne są kolory karteczek. Badania udowodniły, że intensywnie pomarańczowe i żółte zakładki indeksujące przynoszą najlepsze rezultaty – są po prostu szybciej zauważane. Warto także zadbać o to, żeby nasze notatki były kolorowe, czyli używać kilku rodzajów zakładek. Przed ważnym sprawdzianem lub egzaminem zaopatrzmy się więc w praktyczne zakładki indeksujące, które aktywnie wspomagają proces nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *