Co zmieniło się dla małych firm w 2018 roku?

 

Choć obowiązek comiesięcznego przesyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT funkcjonuje już od 2016 r., to dopiero w styczniu 2018 zaczął obejmować również mikroprzedsiębiorstwa. Co wprowadzenie tej zmiany oznacza w praktyce dla przedstawicieli najmniejszych firm?

Odwrót od papierowej dokumentacji

Wśród przedsiębiorców zdania na temat wprowadzenia obowiązków związanych z generowaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego są podzielone. Jedni uważają, że nowe wymagania poskutkują zwiększeniem skuteczności kontroli, przez co wyrównają szanse uczciwych właścicieli firm z tymi, którzy prowadzili dotąd kreatywną księgowość. Ci sami przedsiębiorcy twierdzą również, że dzięki tworzeniu JPK ich rozliczenia stały się bardziej transparentne, co z kolei ułatwiło im zachowanie porządku i efektywniejsze zarządzanie kosztowo-przychodowe firmą. Inni natomiast uważają, iż nowy obowiązek jest jedynie sposobem na szybkie zwiększenie wpływów do państwowego budżetu, a dla nich samych oznacza tylko dodatkowe koszty związane z zakupem specjalistycznego oprogramowania. Zapewne prawda jak zwykle leży pośrodku, lecz faktem jest, że od stycznia 2018 r. wszystkie firmy zostały zobowiązane do udostępniania plików JPK_VAT wyłącznie w formie elektronicznej.

Tania alternatywa?zmiany dla firm w 2018 roku

Teoretycznie nie muszą one kupować kosztownych programów, by wypełnić nowy obowiązek. Aby tego uniknąć, mogą skorzystać z dwóch innych możliwości. Pierwszą z nich jest zlecenie biuru rachunkowemu przygotowywania i comiesięcznej wysyłki Jednolitego Pliku Kontrolnego. A drugą samodzielne wypełnianie arkusza kalkulacyjnego w formacie CSV, jego podpisywanie, a następnie odsyłanie do Ministerstwa Finansów za pomocą bezpłatnej aplikacji. Ostatnia opcja jest jednak bardzo czasochłonna i może budzić frustrację związaną z koniecznością wypełniania zupełnie nowego typu formalności. Jak się okazuje w praktyce jest ona też często zbyt skomplikowana dla przedstawicieli najstarszych generacji, którzy w ostateczności wolą zamknąć firmę niż nauczyć się samodzielnego generowania JPK.

Zmiany, które niedawno objęły ostatnią grupę polskich przedsiębiorstw mają spowodować rzadsze wzywanie podatnika przez fiskus do składania wyjaśnień. Urzędnicy mogą teraz bowiem samodzielnie zweryfikować dostarczane w elektronicznej formie dane i przeprowadzić kontrole krzyżowe firm. Od przedsiębiorców wymagają natomiast większej skwapliwości w kompletowaniu dowodów sprzedaży i ich regularnego dostarczania urzędnikom administracji państwowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *