Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo podczas wakacji

Wakacje to czas błogiego odpoczynku, na który czeka się z utęsknieniem przez cały rok. Wczasy poza domem pozwalają na odcięcie się od rzeczywistości i zrelaksowanie. Choć powinien to być okres beztroski, powinno się do niego odpowiednio przygotować by uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Co powinno się zabrać ze sobą na wakacje?

Zacznijmy od drobnych rzeczy. Wybierając się na wakacje z telefonem, warto zapisać w nim tzw. numer ICE. Nazwa ta oznacza z angielskiego „In Case of Emergency”, czyli „W razie wypadku”. Skrót ten należy umieścić w pamięci telefonu przed imieniem lub nazwiskiem osoby, z którą powinni skontaktować się ratownicy w przypadku niebezpiecznej sytuacji. Może to być członek rodziny, przyjaciel lub inna osoba, która będzie w stanie udzielić potrzebnych informacji, takich jak dane osobowe, przyjmowane leki, grupa krwi lub inne. Warto dopisać skrót ICE do więcej niż jednego kontaktu, na wypadek, gdyby pierwszy numer nie odpowiadał.

 

Wakacyjny bagaż powinien zawierać nie tylko wygodne ubrania, ale również zestaw najpotrzebniejszych leków i akcesoriów. Nawet, jeżeli się nie przydadzą, zawsze dobrze mieć je przy sobie na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Osoby stale przyjmujące leki powinny zaopatrzyć się w ich zapas na czas podróży plus jeden dzień dłużej. Pozwoli to na komfort psychiczny i opiekę zdrowotną w razie nieoczekiwanego przedłużenia wyjazdu. W walizce każdego wczasowicza powinny znaleźć się opatrunki, krem przeciwsłoneczny i uciskowy bandaż.

 

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą pieniędzy w podróży?

Wiele osób odczuwa zagrożenie wynikające z przewożenia pieniędzy. Noszenie przy sobie sporych sum nie jest wskazane, podobnie jak planowanie płatności wyłącznie za pomocą karty. Choć terminale bezprzewodowe są bezpieczną formą płatności, nie uchronią przed fizyczną kradzieżą. Jak mądrze rozwiązać ten problem?

Happy Couple Toasting Glasses

Przede wszystkim, nie ma konieczności rezygnacji z zabierania ze sobą karty. Powinno się natomiast skontaktować z obsługą banku i ustalić dzienny limit wypłat. Pozwoli to na ograniczenie ewentualnych strat, jeżeli karta zostanie skradziona. Jeżeli się tak stanie, należy jak najszybciej zablokować kartę poprzez biuro obsługi klienta. Kolejnym rozwiązaniem jest również noszenie przy sobie niewielkich sum gotówki, ulokowanych w nieoczywistych miejscach, np. kieszonkach ubrania, dodatkowych przegródkach bagażu itp.

 

O co powinno się zadbać przed podróżą?

W trakcie nerwowych przygotowań do wyjazdu, łatwo przeoczyć kilka istotnych spraw. Należy przede wszystkim sprawdzić pogodę, której można oczekiwać w trakcie wyjazdu. Pozwoli to na dopasowanie garderoby, która znajdzie się w walizce, a nie kupowanie dodatkowych ubrań na miejscu przy pomocy karty płatniczej i terminalu bezprzewodowego.

 

Bezwzględnie należy również sprawdzić ważność zabieranych dokumentów oraz w przypadku podróży samochodem – dokonać jego przeglądu technicznego. Podróżując komunikacją publiczną również nie należy zapominać o dokumentach uprawniających do zniżek, np. legitymacji szkolnej dzieci.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *